PanPablo
6 minut

Podróżuj wygodnie z PanPablo – wybierz plecak na bagaż podręczny

Szukasz plecaka na bagaż podręczny lub bagaż kabinowy? Sprawdzone wymiary dla Ryanair, Wizzair, EasyJet czy LOT!

5/5 - (2 votes)

Podróżowanie od kilku lat stało się łatwiejsze i dostępniejsze – m.in. dzięki rozwiniętej siatce lotów i cenom biletów. Samolotem wybieramy się na wakacje, dłuższe workation (połączenie pracy i odpoczynku), podróże służbowe lub weekendowe wypady. Przemieszczanie się drogą lotniczą ma jednak pewne ograniczenia m.in. w ilości i rozmiarach bagaży, które możemy ze sobą zabrać. Jeżeli planujecie w najbliższym czasie podróż samolotem i zastanawiacie się, jaki bagaż podręczny zmieści się pod siedzeniem lub w luku bagażowym – sprawdźcie poniższy wpis.

Bagaże lotnicze – rodzaje i wymiary

Popularne linie lotnicze (Wizzair, Ryanair, Easy Jet czy LOT) co jakiś czas zmieniają swoją politykę bagażową. Aktualnie rodzaje bagaży dzielimy na:

  • mały bagaż podręczny (zwykle darmowy), który wnosimy na pokład,
  • większy, kabinowy bagaż podręczny (za niego pobierana jest dodatkowa opłata), który również wnosimy na pokład,
  • oraz bagaż rejestrowany nadawany na lotnisku (zwykle również dodatkowo płatny).

Wymagania dotyczące rozmiaru i wagi bagażu różnią się między poszczególnymi liniami, dlatego zalecamy przed podróżą sprawdzić aktualne wymiary dostępne na stronie przewoźnika. Z naszych doświadczeń wynika, że w mały, darmowy bagaż podręczny spokojnie spakujecie się na 1-4 dniowy wyjazd, a dokupując za niewielką opłatą dodatkowy, kabinowy bagaż podręczny wydłużacie swoje możliwości pakowania do 1-2 tygodni pobytu (z opcją wykonania prania w międzyczasie). Nasz triki na pakowanie w mniejszy plecak opisaliśmy we wpisie: Jak spakować się w Kankena na weekend? Tips&Tricks

P.S. Podróże samolotem nie do końca są ekologicznym wyborem, nasz protip: wybieraj dłuższe okresy czasowe niż weekendowe city breaki.

Plecak na bagaż podręczny – darmowy

Mały bagaż podręczny powinien zmieścić się pod przednim siedzeniem, świetnie sprawdzi się w tej roli plecak 40 cm x 20 cm x 25 cm. Bagaż ten jest zwykle uwzględniony w cenie biletów lotniczych. Najpopularniejszym wyborem są plecaki Fjallraven Kanken i Doughnut Macaroon (oba modele mają wymiary 38 cm x 27 cm x 13 cm i pojemność 16 l). Ich zdecydowanym plusem jest wygodne rozpięcie na całej długości, dzięki któremu możemy wykorzystać w 100% przestrzeń plecaka i mieć łatwy dostęp do rzeczy, nawet znajdujących się na samym spodzie.

Kolejną wielofunkcyjną propozycją jest model Patagonia Ultralight Black Hole Tote Pack (40cm x 26cm x 20 cm) lekki plecak, który w porównaniu do pozostałych propozycji ma największą pojemność, bo aż 27 litrów. Plecak wyróżnia również funkcjonalność: w łatwy sposób zmienia się w torebkę i składa do małej paczuszki, którą włożymy do kieszeni.

Berlińska marka Ucon Acrobatics specjalizuje się w minimalistycznych, wegańskich plecakach miejskich. Z powodzeniem zabierzemy jako plecak podręczny trzy modele: Jasper Mini, Hajo Mini (oba modele w takich samych rozmiarach 42 cm x 28 cm x 10 cm i pojemności 12l ze standardowym zapięciem i 16 l z rozszerzonym zapięciem) i Ison (40 cm x 30 cm x 12 cm), który tak jak pozostałe plecaki tej marki jest wodoodporny i nie zmienia swojego kształtu.

P.S. Tajne info od naszej klientki – śmiało zmieścicie pod przednim siedzeniem również pakowany plecak podróżny Doughnut Christopher (wymiary 45 cm x 32 cm x 12,5 cm) #potwierdzone, dzięki za wiadomość! Podobnie jak reszta plecaków marki Doughnut, ma wielofunkcyjne kieszenie wewnątrz i zewnątrz oraz miękkie, watowane szelki.

Plecak na bagaż podręczny – kabinowy

Za większy bagaż podręczny, który mieści się w luku bagażowym na górze nad siedzeniami, zwykle będziemy musieli dodatkowo zapłacić, choć to oczywiście zależy od linii lotniczej. Średni wymiar tego rodzaju bagażu wynosi 55 cm x 40 cm x 23 cm. Najczęściej na pokład zabierane są walizki na kółkach (potocznie zwane kabinówki), ale sporo podróżujących wybiera większy plecak, który od walizki jest na pewno lżejszy i mobilniejszy.

Przygotowaliśmy dla Was cztery propozycje plecaków na większy bagaż podręczny. Zacznijmy od dwóch klasyków spod bandery marki Patagonia – Plecak Patagonia Black Hole Pack (wymiary 56 cm x 27 cm x 14 cm i pojemność 25l) i Plecak Patagonia Arbor Lid (wymiary 48 cm x 27 cm x 13 cm i pojemność aż 28 l). Oba plecaki podróżne są wykonane z materiału z recyklingu, który ma wodoodporne właściwości i przystosowane do noszenia cięższych rzeczy.

Podobną charakterystykę ma również outdoorowy plecak Doughnut Colorado (wymiary 47 x 28 x 15 cm i pojemność 19 l), któremu nie brakuje pomocnych kieszeni i przegród oraz wygodnego paska piersiowego. Najwięcej rzeczy zmieścicie jednak w plecaku szwedzkiej marki Fjallraven Greenland Top Large (wymiary 52 cm x 28 cm x 28 cm i pojemność 30 l). Dzięki autorskiemu, wodoodpornemu materiałowi G-1000 plecak przetrwa nawet ostre warunki pogodowe (wiatry i ulewy) i zostanie z Wami na długie lata i podróże.

To co, gdzie lecimy następnym razem?

Przeczytaj także

Oceń artykuł:
5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments