PanPablo
8 minut

Patagonia – naprawiaj, zamiast wyrzucać. Marka, która namawia do NIEkupowania

Każda osoba, która obserwuje markę Patagonia wie, że nie znajdzie tam haseł zachęcających do zakupu najnowszego modelu plecaka (bo akurat taki powstał) czy sprawienia sobie przyjemności nową koszulą, tak na lepszy humor.

5/5 - (1 vote)

Patagonia w jednej ze swoich kampanii reklamowych pokazuje swój flagowy produkt okraszony hasłem: Nie kupuj tej kurtki. Przyglądam się i po kilku sekundach przychodzi refleksja: może faktycznie wcale nie potrzebuję kolejnej kurtki? To jest właśnie wpływ odpowiedzialnej społecznie marki na konsumenta. Marki, która odwraca zasady gry na rynku odzieżowym i mówi: sprawdzam! A ja idę tym tropem i razem z nimi sprawdzam, czy w mojej szafie przypadkiem nie ma zbyt wielu rzeczy. 

Czy na pewno potrzebujesz tego, co chcesz kupić?

Każda osoba, która obserwuje Patagonię w mediach społecznościowych, wie, że próżno szukać u marki haseł zachęcających do zakupu najnowszego modelu plecaka (bo akurat taki powstał) czy sprawienia sobie przyjemności nową koszulą, tak na lepszy humor.

Wynika to z faktu, że nadrzędnym celem firmy jest ratowanie planety, a sprzedaż ubrań jest środkiem do osiągnięcia tego celu.

Gdy piszę te słowa, sama mam wrażenie, że to jest tak piękne, że aż nie może być prawdziwe. Na szczęście Patagonia na każdym kroku daje nam niezbite dowody swoich działań na rzecz ograniczenia konsumpcjonizmu i przywrócenia równowagi w środowisku.  Trzeba przyznać, że rozmach i organizacja tych działań potrafi wywołać efekt opadającej szczęki. Czytając dalej ten artykuł, możesz się o tym przekonać.

Zepsuty zamek lub podarty materiał? To się da naprawić!

Są dwa powody, dla których kupujemy nową rzecz, zamiast cieszyć się dalej tym, co już mamy. Pierwszy – dotychczas używana rzecz traci na jakości/psuje się, drugi – jesteśmy znudzeni/niezadowoleni z tego, co mamy.

Pierwsze wyzwanie marka rozwiązuje za pomocą programu naprawczego. Każdą rzecz z metką Patagonii możesz odesłać do ich centrali i oddać w ręce ekspertów lub wziąć udział w akcjach wielkiego naprawiania organizowanych przez Patagonię online (na kanale https://www.instagram.com/wornwear/) i zrobić to samemu. Nagle rzecz, którą dawno spisaliśmy na straty, odzyskuje swój dawny blask i okazuje się, że nie musimy kupować nowej. 

Sposób na dziurę w kurtce już mamy, a co jeśli ciuch jest w idealnym stanie, ale z jakiegoś powodu wisi w naszej szafie nienoszony? Przecież każdemu z nas koszula czy plecak, może się znudzić. Patagonia przewiduje i taki scenariusz.

Sprzedaj to, czego nie nosisz i kup to, czego aktualnie Ci trzeba

Prościej być nie mogło. Wchodzisz na https://wornwear.patagonia.com/trade-it-in, wpisujesz dane dotyczące Twojego produktu i czekasz na wycenę. Jeśli jest ona dla Ciebie satysfakcjonująca, wysyłasz produkt, a za otrzymane pieniądze możesz kupić coś innego. Patagonia doskonale wie, że jeśli ma odnieść realny sukces w zmianie świata na lepszy, musi proponować konsumentom proste i skuteczne rozwiązania ich codziennych problemów. Skupowanie odzieży i dawanie im drugiego życia wydaje się być rozwiązaniem idealnym!

Decyzja o zakupie nowej rzeczy jest nieunikniona? Poszukaj produktu z drugiej ręki

I tutaj trafiamy na odpowiedź na pytanie – co dzieje się ze skupowanymi przez markę produktami? Trafiają do ponownego obiegu żeby, zamiast zalegać na wysypiskach, cieszyć kolejnych użytkowników. 

Część z odsprzedawanych ubrań ląduje na dedykowanych wieszakach sklepów stacjonarnych lub na stronę Worn Wear, a ta część, która nie nadaje się do ponownego użytku w obecnej formie, jest wykorzystywana jako surowiec do uszycia czegoś zupełnie nowego. 

Czy da się to naprawić? Czy można to odsprzedać? A może można z tego zrobić coś zupełnie innego?

Z rzeczy, których nie da się naprawić powstają ubrania linii Recrafted – piękne patchworkowe t-shirty i torby, a także odzież bardziej specjalistyczna jak polary, czy pikowane kamizelki. Ta seria jest wyjątkowo oryginalna i kolorowa, trudno przejść koło niej obojętnie. Czasem z jakiejś rzeczy powstanie tylko kieszeń albo wykorzystany będzie jedynie zamek błyskawiczny – taki sposób na odzieżowe less-waste.

Ubrania robione z innych ubrań to niezwykle mądry i odpowiedzialny sposób produkcji przy równoczesnym zachowaniu przy życiu materiałów ze swoją unikalną historią i duchem. Kolekcja Recrafted to zbiór odzieżowych perełek.

Patagonia wyszła z założenia, że jeśli zachęcanie ludzi do noszenia rzeczy dłużej niż jeden sezon ma być efektywne, muszą produkować odzież najwyższej jakości i wspierać konsumentów w naprawianiu ich ubrań. To oczywiste, że jeśli rzecz ma być naprawiana i sprzedawana z drugiej, a może i trzeciej ręki, to pierwotnie musi powstać z najlepszych materiałów. Właśnie dlatego mamy pewność, że każdy produkt z metką Patagonii to wytrzymała, wysokogatunkowa odzież, która ma cieszyć i spełniać swoją funkcję tak długo, jak tego zapragniemy. A gdy przyjdzie jej czas, Patagonia pomoże nam podjąć próbę naprawy lub przerobi ją na kolejną, równie wyjątkową. Choć moim zdaniem, równie dobrze możemy to zrobić sami.

Patagonia, to marka, którą trzeba poznać, szczególnie w czasach, kiedy coraz większą uwagę zwracamy na ekologię i zrównoważony rozwój. Najlepiej poznać markę przez jej produkty, a oto niektóre z nich:

Przeczytaj także

Oceń artykuł:
5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments