PanPablo
6 minut

Okulary przeciwsłoneczne – parametry, które warto znać

Okulary przeciwsłoneczne kojarzą się głównie z latem, tymczasem udowadniamy poniżej, że przydadzą się nawet w pochmurne dni. Szczególnie, gdy jeździmy na rowerze, samochodem lub chodzimy po górach. Jeśli wydaje się Wam, że wiecie, o której godzinie Słońce jest najbardziej szkodliwe dla naszych oczu, w tekście możecie sprawdzić swoją wiedzę. Podpowiadamy też, jakie parametry i oznaczenia powinny mieć okulary na konkretne sytuacje.

Oceń artykuł:

Im ciemniejsze, tym lepsze?

Przekonanie to może przynieść wiele szkody. Jeśli zdecydujemy się na noszenie ciemnych szkieł bez odpowiedniego filtra, do naszego oka trafi jeszcze więcej szkodliwych promieni, niż miałoby to miejsce bez jakichkolwiek okularów. Ciemne szkła sprawiają, że źrenica się rozszerza, a tym samym wpuszcza większą ilość światła. Ciemne okulary przeciwsłoneczne jedynie zmniejszają nasilenie docierających do oka odblasków, ale nie chronią przed promieniowaniem.

Przed czym musimy się chronić? 

Do oka mogą dotrzeć różnego rodzaju promienie ultrafioletowe: UVA (długość fal: 315-380 nm), UVB (280-315 nm), UVC (200-280 nm). UVA poza tym, że powoduje szybkie starzenie się skóry wokół oczu, może też doprowadzić do problemów ze wzrokiem. Fale te występują najczęściej, stanowią aż 95%. Pochłaniane są przez soczewkę. UVB z kolei to pozostałe 5% fal i pochłaniane są przez rogówkę. Warto zabezpieczyć się przed każdym z rodzajów fal, by uniknąć problemów z widzeniem, zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, rumienia wokół oczu itp. O ochronę w postaci okularów powinny zadbać szczególnie osoby o jasnej cerze i jasnych oczach. Oznaczenie CE gwarantuje zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa.

dziewczyna w okularach, okulary fashion, damskie okulary przeciwsloneczne, okulary miejskie
aesthetic, dziewczyna w okularach przeciwslonecznych, stylizacja z okularami, outfit okulary przeciwsloneczne
sesja miejska, zdjecie fashion, sesja fashion, okulary sloneczne, okulary przeciwsloneczne

Filtr UV 400

Parametry okularów, które są najczęściej sprawdzane, to oznaczenie UV 400. Informuje ono, że okulary mają filtr, który nie przepuszcza fal o długości mniejszej niż 400 nm. Jest to więc kompleksowa ochrona, zważając na to, że większość fal docierających na ziemię jest krótsza. 

usmiechnieta dziewczyna na plazy, dziewczyna w stroju kapielowym i okulrach, dziewczyna na wakacjach
zdjecie instagram, jak pozowac do zdjec na instagramie, ladna dziewczyna w okularach
kobieta w okularach przeciwslonecznych, kobieta w sukience, kobieta na tle sciany, letnia stylizacja

Filtry zaciemnienia w okularach

Kategorie filtrów zaciemnienia oznaczane są w skali od 0 do 4. Nie wpływają one na filtry UV oraz ewentualną polaryzację. Tak zwane zerówki przepuszczają od 80 do 100% światła, każda kolejna cyfra oznacza niższy stopień przepuszczalności. Najpopularniejsze okulary przeciwsłoneczne to te z oznaczeniem 3, które przepuszczają jedynie 8 do 18% światła i nie są przy tym to bardzo ciemne okulary. Filtry te są najbardziej uniwersalne i sprawdzą się zarówno na co dzień, do jazdy samochodem, czy w mieście lub na plaży. Szkła 2. kategorii filtra zaciemnienia wykorzystamy w bardziej pochmurne dni lub podczas jazdy na rowerze. Przepuszczają one od 18 do 43 % światła i zazwyczaj mają jaśniejsze szkła. 

stylizacja fasjion, dziewczyna w miescie, outfit do miasta
portret dziewczyny w okularach
dziewczyna na plazy w stroju kapielowym i okularach

Okulary na co dzień 

Światło, które dociera do naszych oczu w większości jest światłem odbitym. Odbite refleksy od ulicy, okien, piasku czy budynków – trafiają do naszych oczu każdego dnia. Dlatego warto zadbać o ochronę i nosić okulary z oznaczeniem 3. kategorii filtra zaciemnienia. Przydadzą się one nie tylko latem, ale także jesienią i wiosną, kiedy to kąt padania światła słonecznego sprawia, że łuk brwiowy nie gwarantuje nam już takiej ochrony jak latem. Z ciekawostek – to Inuici zaczęli chronić swoje oczy jako pierwsi. Mimo, że na obszarach arktycznych nie jest zazwyczaj słonecznie, to zauważyli uciążliwość odbijających się od śniegu promieni, które zauważalnie psuły ich wzrok. Dlatego zakładali na oczy kości z małymi otworami ograniczającymi dopływ światła. Także – aby chronić wzrok, okulary powinny nam towarzyszyć cały rok. 

selfie w okularkach awiatorkach, okulary pilotki, dziewczyna w okularach, kobieta w okularach oprzeciwslonecznych
model w okularach przeciwslonecznych, okulary le specs, okulary hawkers
okulary z metalowymi oprawkami, dziewczyna w okularach na plazy

Okulary na plażę

Choć promienie odbijane od piasku nie są tak intensywne, jak te odbijające się od śniegu, to nadal zjawisko to ma miejsce. Dodatkowo naturalnym odruchem jest mrużenie oczu przy tak jasnym świetle, dlatego instynktownie zasłaniamy oczy. Warto postawić na szkła, które nie tylko będą ciemne i zmniejszą ilość docierających do oka odblasków, ale i uchronią je przed szkodliwymi falami. Dodatkowo – na plaży często wieje i choćby z tego powodu powinniśmy nosić tam okulary, nawet w chłodniejsze dni. Nadmierne wysychanie powierzchni oka spowodowane wiatrem prowadzi do podrażnień, a w prosty sposób – zakładając okulary – możemy tego uniknąć. Z ciekawostek – jeśli planujemy wakacje w słonecznych krajach powinniśmy dostosować do tego także naszą dietę. Warto jeść produkty bogate w luteinę, takie jak: żółte i pomarańczowe owoce, jarmuż, szpinak, kapustę lub brukselkę. 

blondynka w okularach na plazy
dziewczyna na plazy pod parasolem, dziewczyna w stroju kapielowym
dziewczyna na plazy w kapeluszu i w okularach

Co daje polaryzacja w okularach?

Okulary z polaryzacją chronią oczy przed odblaskami, czyli światłem odbijającym się od tego, co znajduje się w naszym otoczeniu. Chodzi o rozproszone światło poziome, w przeciwieństwie do światła pionowego, dzięki któremu rozróżniamy kolory, kształty, kontrasty itp. Odblaski tworzące się po odbiciu się światła np. od budynku czy śniegu zaburzają nasze widzenie, czasami nawet oślepiając. Okulary polaryzacyjne a właściwie soczewki polaryzacyjne przydadzą się np. by czerpać radość z tego, co widzimy – wakacyjne widoki będą miały żywsze kolory, a oczy będą mniej zmęczone. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem uv i polaryzacją poprawiają komfort widzenia. Sprawdzą się na plaży, w mieście, zimą a także podczas prowadzenia samochodu w dzień.

Okulary przeciwsłoneczne na rower 

Jeśli jeździmy raczej rekreacyjnie i z postawą wyprostowaną na rowerze miejskim, to nie będziemy szukać okularów w sklepach z odzieżą sportową czy specjalistyczną. No i nie musimy. Jeśli liczy się dla nas forma okularów, wybierzmy spośród tych z oznaczeniem 2. kategorii filtra zaciemnienia. W ofercie PanPablo znajdziemy np. okulary przeciwsłoneczne damskie Szade Lowen Ash/ Caper lub z ciemnymi prostokątnymi oprawkami: Szade Dart Elysium Black/ Char Olive/ Caper. Jeśli przesiadacie się do samochodu, okulary do jazdy dziennej powinne mieć filtr zaciemnienia 3. kategorii. Super sprawdzą się tu okulary z polaryzacją.

Okulary zimą?

Nikogo nie dziwią okulary przeciwsłoneczne na zdjęciach z urlopu w Alpach czy choćby z Karpacza. Nie powinny także dziwić te widziane zimą na co dzień. Choć w dużych miastach coraz rzadziej zdarzają się śnieżne zimy, to nawet od cienkiej warstwy białego puchu odbija się ok. 80% promieni słonecznych. Ciekawe jest też to, że promieniowanie UV zwiększa się o ok. 3% co każde 400 metrów. Zimą dociera do nas więcej promieni także dlatego, że nie chroni nas przed nim roślinność. Warto więc chronić oczy wszędzie tam, gdzie jest śnieg i lód, nawet w pochmurne dni. A na wyjazdy w góry okulary przeciwsłoneczne z filtrem są po prostu obowiązkowe! 

Trendowe modele też chronią

Okulary przeciwsłoneczne zazwyczaj uzupełniają outfit, ale czasami grają pierwsze skrzypce. Decydując się na modele fashion, nie powinniśmy zapominać o ochronie i sprawdzeniu parametrów. W ofercie PanPablo okularami, które ukochały sobie wielbicielki trendów są okulary przeciwsłoneczne Le Specs Unreal! Toffee Tort, Le Specs Total Eclipse Black, Le Specs Recovery Black i inne modele tej samej marki. Le Specs oferuje też łańcuszki do okularów. Jeśli chodzi o inne ciekawe oprawki, warto sprawdzić propozycje marki Szade, która spodoba się szczególnie fanom zrównoważonej mody ze względu na ich unikalny proces recyklingu. Okulary Szade powstają ze starych oprawek i całkowicie pozbawione są plastiku. Często wyszukiwanymi frazami są: białe okulary przeciwsłoneczne, prostokątne okulary przeciwsłoneczne lub okulary okrągłe przeciwsłoneczne – u Szade znajdziemy odpowiedzi na każde z tych zapytań.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci w ofercie PanPablo znajdziemy w zakładce marki – Izipizi. Proponują oni okulary dla maluszków już od 12 miesiąca życia. Ich okulary mają elastyczny pasek na głowę, który przytrzyma okularki w odpowiedniej pozycji a przy tym nie uciska. Pasek można regulować a u większych dzieci po prostu ściągnąć. Okulary dziecięce (przeciwsłoneczne) Izipizi wyróżniają szare soczewki o 3. kategorii filtra zaciemnienia, są to okulary z polaryzacją. Dzięki niej dziecko nauczy się prawidłowo widzieć kolory i kontrasty, a w słoneczne dni nie będą raziły w oczy odbijające się odblaski. Okulary te są hipoalergiczne i wolne od BPA

Wpis aktualizowany: 13.03.2022

Przeczytaj także

Oceń artykuł:
Oceń artykuł:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments