PanPablo
8 minut

Nature Footwear – czy jesteście na nie gotowi?

Nature Footwear, to buty inspirowane ludzką stopą. Swobodnie rozszerzysz w nich palce i przejdziesz wiele kilometrów. Szczególnie jesienią. To zdrowe buty z wyselekcjonowanych skór. Garbowanie roślinne zaoszczędza wodę i energię, dlatego buty te są dobre nie tylko dla człowieka, ale i dla środowiska.

Oceń artykuł:

Nature Footwear – nowa marka w PanPablo

Nature Footwear to buty ręcznie robione przez lokalnych rzemieślników w Portugalii. Sama marka pochodzi z Danii i jest firmą rodzinną. W projektowaniu i produkcji butów mają ponad 50 lat doświadczenia. Ich buty tworzy się od podstaw w Europie z wyselekcjonowanych skór naturalnych. Misją marki jest bycie bliżej natury, stąd nazwa. Odnosi się ona także do naturalnej szerokości stopy, którą wykorzystano w opracowaniu zdrowej szerokości buta. 

„Brzydkie buty, to piękne buty

„Brzydkie buty” są w trendach już od wielu sezonów. Przykładem mogą być przeklinane przez wielu zimowe EMU Australia, czy letnie klapki Birkenstock. Jeszcze nie tak dawno Instagram zalany był propozycjami butów naśladujących te od Balenciagi. Jako, że kanon zmienia się nieustannie, próbujemy go wyprzedzić i zaoferować coś dla tych, którzy nie boją się być tymi pierwszymi.

Nowe buty – jesień 2021 w PanPablo

W ofercie PanPablo dostępne są buty jesienne z zamszu i ze skóry, w tym garbowanej roślinnie – a więc oszczędzając wodę i nie korzystając ze szkodliwych związków chemicznych. Wyróżnia je to, że są zdrowe dla stopy, lekkie i bardzo wygodne. Nature Footwear chcą działać dla środowiska, dla ludzi i zmieniać świat na lepszy. 

Rzemieślniczo wykonane buty – co to znaczy?

Produkcja rzemieślnicza opiera się na pracy człowieka. Nature Footwear, czyli buty z Danii, które zobaczycie na półkach PanPablo, to buty ręcznie robione, a właściwie ręcznie szyte. Doświadczeni fachowcy szyją je w Portugalii, a kolejno buty te przechodzą przez setki ludzkich rąk, zanim trafią do sklepu. Dzięki czynnikowi ludzkiemu możliwa jest dbałość o jakość wykonania i szybsze zauważanie ewentualnych uchybień. Proces powstawania butów jest półautomatyczny. Niektóre elementy powstały za pomocą maszyn, ale połączono je ręcznie.

Buty jesienne ze skóry? Tylko z etycznych garbarni 

Buty na jesień powinny być odpowiedniej jakości, by przetrwać każdą pogodę. Jakość tę deklarują twórcy Nature Footwear. Inne ważne dla nich wartości, to dbałość o detal i ekologię. Aby klienci otrzymali jak najlepszy produkt, pracownicy godziwe wynagrodzenie a zwierzęta nie cierpiały – skóry pozyskiwane są z etycznych garbarni w Europie. Mieszczą się one głównie w Niemczech i Finlandii. Są to garbarnie: Kokkolan leather, która produkuje „Vegetable tanned Elk Leather” oraz garbarnia Deepmello.

Garbowanie roślinne? Co to znaczy?

Proces ten jest długi, to minimum 30 dni, a garbowanie chromowe dla kontrastu ok. 2 dni. Skóry garbowane tradycyjnie nie nadają się do recyklingu, a więc szkodzą środowisku. Te z użyciem roślin nie uczulają i nie są rakotwórcze. Na czym właściwie polega to garbowanie roślinne? Skóry umieszcza się w dołach z garbnikami i nasiąkają nimi. Garbnikiem Nature jest np. rabarbar, z resztek którego powstaje biomasa. Garbnik wymienia się co jakiś czas, aby uzyskać materiał o dłuższej średniej długości życia. Skóry są natłuszczone, wodoodporne i przygotowane do dalszego przetworzenia. Są też bezpieczne dla rąk rzemieślników, którzy później z nimi pracują.

Pielęgnacja skóry garbowanej roślinnie

Buty te, by zachować w jeszcze lepszym stanie, należy zaimpregnować przed użyciem i po każdym czyszczeniu. Można użyć do tego preparatów od Shoe Shame. Do skór garbowanych roślinnie polecamy też środki z naturalnym składem, których bazą jest zazwyczaj pyłek pszczeli.

Buty bez niklu i chromu – co to zmienia?

Coraz więcej osób pisze do nas z pytaniem, czy dany produkt zawiera chrom lub nikiel. Tu uprzedzamy – Nature Footwear są nickel i chrome free. Chodzi tu głównie o zakończenia sznurówek i wzmocnienie oczek. Nie musisz więc sprawdzać, czy masz alergię kontaktową na któryś z tych pierwiastków – buty są bezpieczne nie tylko dla stóp, ale i skóry dłoni. Niestety, alergia ta dotyczy w większej ilości kobiet, a buty jesienne damskie zazwyczaj mają zamek lub są wiązane. Dlatego tak ważne jest, by przy codziennym dotykaniu tych elementów były one wykonane z jakościowych materiałów. 

Bez szkodliwych (na)druków

Nature Footwear ograniczają użycie nadruków w ogóle. Ich buty na jesień są gładkie, pudełka minimalistyczne a materiały zazwyczaj w plikach pdf. Marka chce, by niezbędne w ich firmie druki były jak najbardziej przyjazne dla środowiska, dlatego korzysta z usług lokalnej drukarni. Wszystkie materiały, które z niej wychodzą – np. metki, oznakowane są jako Nordic Ecolabel. Oznacza to, że przy druku nie użyto szkodliwych barwników, a wpływ na środowisko jest zminimalizowany. Oznaczenie to jest gwarantem promowania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Lekkość i wygoda – tajemnica użytych materiałów 

Miękka i pachnąca skóra, to efekt garbowania roślinnego. A co jest tajemnicą świetnie amortyzującej podeszwy? Jeśli ma ona kolor cholewki, oznacza to, że wykonana jest z PU i pianki EVA. Jeśli ma inny kolor, jest to podeszwa z gumy naturalnej zmieszanej z korkiem. Pierwsza z nich jest lżejsza. PU, czyli poliuretan doskonale tłumi drgania, jest odporny na rozciąganie i rozdzieranie, więc nie odkształca się i nie ugniata. Jest też odporny na starzenie i warunki atmosferyczne. Podobnie pianka EVA, razem tworzą podeszwę wybitnie odporną na ścieranie. 

Macie pomysł na stylizacje z botkami Nature Footwear? Każdy trend potrzebuje czasu i wielu osób, które oswoją z nim innych. A może nie potrzebujecie już oswajania i zakochaliście się w wygodnych Nature Footwear? Zanim podchwyci je mainstream, Wy możecie cieszyć się już ich funkcjonalnością. To idealne buty na jesień w Polsce. 

Przeczytaj także

Oceń artykuł:
Oceń artykuł:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments