Jak prać wełniane swetry? Kilka prostych rytuałów!
Wełna – mięsisty, naturalny i bezpieczny dla nas oraz dla planety materiał. Jak o niego dbać? Sprawdź nasz poradnik!
Produkty wykonane z wełny dają nam ciepełko i otulają nas swoimi mięsistymi włóknami. Są bezpieczne dla naszej skóry i mogą zostać z nami kilka, a nawet kilkanaście lat. Zauważyliśmy jednak, że przed zakupem wełnianych swetrów pojawia się mała obawa, czy będziemy w stanie zadbać o te rzeczy w odpowiedni sposób? Pokażemy Wam, że praca z wełną nie zajmuje dużo czasu, jeżeli pamięta się o kilku nieskomplikowanych rytuałach.
Jak prać wełniane swetry? Nie prać!
Dobrze czytacie, wełnianych swetrów najlepiej w ogóle nie prać. Odzież wełnianą lub akcesoria wełniane można spokojnie nosić wielokrotnie i nie prać ich po każdym założeniu, ponieważ wełna dzięki swoim naturalnym właściwościom antybakteryjnym nie przenika zapachów i jest przewiewna. Istotne są jedynie przerwy między użytkowaniem, starajmy się więc nie nosić swetra lub czapki codziennie, tylko dać tkaninie odpocząć przez 24 h odstawiając ją do wywietrzenia w pobliżu okna. Jeżeli na wełnie pojawi się widoczny brud, to z łatwością usuniemy go punktowo ściereczką.
Jednym ze sposobów na wydłużenie świeżości wełnianego swetra jest zakładanie pod spód bawełnianego t-shirt’u lub longsleeve’u i regularne pranie podkoszulka zamiast całego swetra. Wełna jest materiałem naturalnym i ekologicznym, bo dzięki zmniejszonej częstotliwości prania pomaga nam zaoszczędzić wodę, zostaje z nami naprawdę długo, a ostatecznie i tak jest w 100% biodegradowalny.
Pranie wełnianego swetra – ręcznie czy w pralce?
Zalecamy jednak, żeby wełniane rzeczy wyprać 1-2 razy w sezonie. Najbezpieczniejszym wyjściem jest pranie ręczne w wodzie do 30 stopni przewracając odzież wełnianą lub akcesoria wełniane na lewą stronę. Pamiętajcie jednak, aby pranie i spłukiwanie odbywało się w tej samej temperaturze, ponieważ wełna nie lubi zmian temperatur i to właśnie różnica w stopniach często sprawia, że swetry się niestety kurczą.
Czy i jak prać wełniane swetry w pralce? Dla bezpieczeństwa używajmy (jeżeli nasza pralka posiada) specjalnego programu do prania wełny, prania delikatnego lub prania ręcznego w zimnej wodzie (20 lub 30 stopni). Warto zwrócić uwagę na to, że programy w pralce często mają odpowiednią temperaturę do prania i wirowania wełny, ale płuczą je w zimnej wodzie co spowoduje skurczenie się włókien. Upewnijmy się więc, jak ten proces wygląda w naszej pralce.
W czym prać wełniane rzeczy?
Do prania wełnianych swetrów, marynarek, czapek lub szalików najlepiej wybrać delikatne detergenty:
- płatki mydlane,
- płyny do prania dziecięcych ubrań,
- szampony do włosów dla dzieci,
- specjalne płyny do prania wełny.
Zaleca się, żeby wełnę prać bez środków zmiękczających, ponieważ płyn do płukania może spowodować sfilcowanie wełny i skurczenie materiału. Pro tip: jeżeli sweter nas gryzie, dodajmy do prania trochę odżywki do włosów, a problem nieprzyjemnego uczucia na ciele zniknie.
Jak suszyć ubrania z wełny?
Po praniu wełnianych rzeczy ważny jest również proces odsączania wody. Starajmy się nie wykręcać (specjalistycznie: nie wyżymać) swetra z nadmiaru wody, a jedynie odgnieść go ręcznikiem. Sweter z wełny suszymy na płasko, na ręczniku kładąc go na łóżku lub na suszarce (ochrona z ręcznika sprawi, że nie zrobią nam się na swetrze ślady od linek suszarki). Nie polecamy suszyć wełnianych produktów w suszarkach bębnowych, ponieważ mogą się rozciągnąć. Przy suszeniu unikajmy też kontaktu z ciepłem (trzymajmy się z dala od grzejnika lub słońca).
Jak dbać o wełnę?
Oprócz odpowiedniego prania i suszenia ubrań z wełny, warto zwrócić uwagę również na przechowywanie jej w sezonie i poza sezonem. Dzięki temu wełniane akcesoria zostaną z nami jeszcze dłużej!
Przechowywanie w sezonie
Swetry wełniane najlepiej składać w kostkę i przechowywać na półce lub w szufladzie, ponieważ na wieszakach kiedy są za ciężkie mogą nam się odkształcić i spowodować dziury. Do szafek lub do półek polecamy wrzucić kuleczki lub nakładki cedrowe czy liście laurowe, które odstraszają nieproszone mole, które będą miały chrapkę na nasze rzeczy.
Przechowywanie poza sezonem
Po sezonie najlepiej wełniane elementy naszej garderoby wyczyścić, pozbyć się zmechaceń i przechowywać luźno w pokrowcach lub pojemnikach, żeby ochronić je od zagnieceń, osadzania się na nich kurzu lub przed promieniowaniem UV.
Ochrona wełny przed kulkowaniem i mechaceniem
Kojarzycie te kuleczki, które pojawiają się w niektórych miejscach szczególnie narażonych na częste pocieranie materiału? Na pewno część z Was kojarzy. Ale czy da się zapobiec tego typu zmechaceniom? Otóż nie. Kulkowanie jest naturalną właściwością wełny i nie świadczy o słabej jakości materiału, tylko o rodzaju wykończenia. Nieodłącznym elementem dbania o wełniane rzeczy jest golenie zmechaceń. My najbardziej polecamy golarkę elektryczną lub ręczną (w formie specjalnego grzebyka). Peelingowanie sprawniej przeprowadzimy na płasko lub naciągając rzecz na stabilną powierzchnię (np. krzesło). W internecie przeczytacie tipy, które zachęcają do golenia jednorazową golarką, ale istnieje ryzyko zrobienia dziury. Warto też z uważnością zakładać kurtki, których rzepy mogą zahaczyć i zaciągnąć materiał.
Zabieg lanolinowy – co to jest i jak go przeprowadzić?
Dzięki zabiegowi lanolinowemu Wasza wełna stanie się plamo- i wodoodporna. Brzmi kusząco? Do zabiegu potrzebujemy:
- 1 łyżki czystej, bezwonnej lanoliny,
- 500 ml ciepłej wody
- 1 łyżki delikatnego szamponu dla dzieci
- czystego, odmechaconego swetra
Tak stworzony roztwór dolewamy do letniej wody w podłużnej misce i moczymy wełniany sweter przez 5 h (zabieg możemy zrobić na noc). Następnego dnia płuczemy go w czystej wodzie, odciskamy nadmiar wody, kładziemy na płasko do wyschnięcia i takim sposobem uzyskamy plamo- i wodoodporną tkaninę.
Skurczony sweter – co zrobić?
Alert #hustonwehaveaproblem, no zdecydowanie nie jest to najprzyjemniejszy moment, kiedy wyciągacie sweter z prania i zastajecie go o kilka rozmiarów mniejszego. Jak wrócić do pierwotnego rozmiaru? Warto wypróbować dwie metody rozciągania materiału:
- moczenie swetra kilka godzin w wodzie z dodatkiem odżywki do włosów, rozciąganie go na ręczniku po odciągnięciu wody i pozostawienie do wyschnięcia,
- włożenie mokrego swetra do zamrażalnika zawiniętego w folię aluminiową, następnie rozmrażanie go rozciągając na suszarce i pozostawiając tam do wysuszenia.
Mam nadzieję, że Was to nie spotka, ale dajcie znać jak rezultaty!
Jak prać na sucho? Dry Clean Only
W przypadku rzeczy z wełny lub innych naturalnych materiałów takich jak kaszmir czy jedwab spotkamy się z oznaczeniem na metce “dry clean only” to sygnalizuje nam konieczność prania na sucho, czyli bez użycia wody. Wybierając tę metodę możemy skorzystać z trzech opcji:
- oddanie rzeczy do pralni chemicznej,
- skorzystanie z najnowszych wersji urządzeń AGD, które posiadają już opcję prania na sucho (program ten coraz częściej pojawia się w pralkach z funkcją suszenia lub aktywnego tlenu, suszarkach lub szafach odświeżających ubrania),
- wypróbowanie domowych sposobów, o których więcej opowiem niżej.
Użycie mąki ziemniaczanej
Do miski wsypujemy około 1,5 kg mąki ziemniaczanej i wkładamy dowolną wełnianą rzecz (wełniany sweter lub czapkę np. marki Le Bonnet). Ugniatamy w mące przez 10 minut (podobnie jak w przypadku prania ręcznego), strzepujemy i rozwieszamy. Metoda na mąkę ziemniaczaną nie sprawdzi się w przypadku ciemniejszych tkanin, ponieważ kolory mogą wypłowieć.
Zamrożenie wełny w zamrażalce
Wkładanie wełnianego swetra do zamrażalki polecaliśmy przy skurczonych tkaninach, jest to również dobry sposób na nieprzyjemne zapachy i zaschnięte plamy. Po kilkugodzinnej wizycie w zamrażalce plamy twardnieją i łatwiej je później usunąć przy pomocy nożyka lub szpatułki. Zamrażalnikowa operacja pomoże również w przypadku gryzącego swetra.
Parownica w ruch
Delikatne tkaniny można odświeżyć również za pomocą parownicy, ponieważ para rozprasowuje zagniecenia, odświeża włókna, usuwa nieprzyjemne zapachy i pozbywa się drobnoustrojów. Nie jest to do końca sucha metoda, ale na pewno bezpieczniejsza niż samo pranie.
A jakie Wy macie sposoby na dbanie o wełnę? Dajcie znać w komentarzach!