PanPablo
4 minuty

Jak dobrać rozmiar buta? 25 cm – jaki to rozmiar?

25 cm – jaki to rozmiar? Pan Pablo podpowiada, w jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar butów.

3.7/5 - (21 votes)

Z reguły kupujemy buty stacjonarnie. Przymierzamy dowolną liczbę par i wybieramy te, które są wygodne. Sklepy internetowe dają jednak większy wybór modeli i marek obuwia. Czy zamawiając buty „w ciemno” można wybrać właściwy rozmiar? Oczywiście! Trzeba jednak poprawnie określić rozmiar stopy i odszukać tabelę rozmiarów w opisie produktu. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar butów, aby zakup był udany.

25 cm – jaki to rozmiar buta? Długość stopy a rozmiarówka

Każdy producent tworzy obuwie na podstawie ściśle określonej rozmiarówki. Klienci przy zakupach kierują się liczbowymi oznaczeniami rozmiarów. Czasami okazuje się, że zwyczajowy rozmiar – np. 39 – nie pasuje. Wynika to z faktu, że długość stopy każdego z nas jest inna, a liczba rozmiarów jest ograniczona. Niektóre marki oferują rozmiary pośrednie (np. 37,5), inne rezygnują z nich. W takiej sytuacji pomocna jest tabela rozmiarów, w której znajdziesz rozpiskę rozmiarów przypisanych do określonych długości stóp.

Popularna rozmiarówka z „połówkami” wygląda następująco:

  • 36 – 23 cm
  • 37 – 23,5 cm
  • 37,5 – 24 cm
  • 38 – 24,5 cm
  • 38,5 – 25 cm
  • 39 – 25,5 cm
  • 39,5 – 26 cm
  • 40 – 26,5 cm
  • 40,5 – 27 cm
  • 41 – 27,5 cm.

Jeśli więc Twoja stopa ma długość 25 cm, odpowiednim rozmiarem dla Ciebie będzie 38,5. W przypadku, gdy brakuje rozmiarów pośrednich, taka długość stopy będzie przypisana do rozmiaru 39. 

Jak zmierzyć stopę, aby otrzymać właściwy rozmiar?

Mierzenie stopy musi być wykonane poprawnie, aby wynik pozwolił skutecznie przyporządkować rozmiar buta. Oto prosty sposób: bosą stopę postaw płasko na czystej kartce. Pięta może opierać się o ścianę, aby kąt był odpowiedni. Długopisem lub ołówkiem zaznacz najdalej wysunięty punkt, do którego sięga duży palec, a z drugiej strony – pięta. Zmierz powstały odcinek i dodaj do wyniku 0,5 cm. Otrzymana wartość to pożądana długość wkładki obuwia.

Jeśli długość Twojej stopy nie pasuje dokładnie do żadnego rozmiaru, zaokrąglij ją do najbliższej wartości zawartej w tabeli. Innym sposobem na dopasowanie rozmiaru buta jest zmierzenie długości wkładki w bucie, który już posiadasz i jest dla Ciebie wygodny. Wystarczy wyjąć wkładkę, ułożyć ją płasko i zmierzyć odległość między skrajnymi punktami. Jeśli odejmiesz od wyniku 0,5 cm, otrzymasz długość stopy.

Zawyżona lub zaniżona rozmiarówka – co to znaczy?

Z pewnością każdy spotkał się z pojęciem zawyżonej lub zaniżonej rozmiarówki. Oznacza to, że rozmiar butów konkretnej marki nie odpowiada typowej tabeli rozmiarów i konieczny jest zakup większego lub mniejszego rozmiaru, niż zazwyczaj nosisz. Zawyżona rozmiarówka jest charakterystyczna dla marki Native (model Fitzsimmons) – zalecamy kupować buty o rozmiar mniejsze niż zwykle. Z kolei popularne marki – Birkenstock, Veja, Gola czy Camper – są utrzymane w standardowej rozmiarówce. Możesz spokojnie je zamówić, wybierając swój zwyczajowy rozmiar.

Szerokość buta – stopa wąska, normalna lub szeroka

Przed zamówieniem jakiejkolwiek pary butów dokładnie zapoznaj się z opisem produktu. Znajdziesz tam wszystkie informacje, które uchronią Cię przed niewłaściwym wyborem. Rozmiar buta to nie wszystko – istotna jest także jego szerokość. Specyfikacja butów w Pan Pablo zawiera informację, dla jakich stóp odpowiedni jest dany model. Może być przeznaczony dla stóp wąskich, normalnych lub szerokich. Większość butów odpowiada dwóm sąsiednim szerokościom stopy.

Zamawiając buty, zawsze zwracaj uwagę na rozmiarówkę. Jeśli masz wątpliwości i potrzebujesz pomocy w doborze obuwia, możesz skontaktować się z obsługą – zawsze chętnie doradzamy. Gdyby zakupione przez Ciebie buty okazały się źle dobrane, możesz zwrócić towar i zamówić odpowiedni rozmiar.

Przeczytaj także

Oceń artykuł:
3.7/5 - (21 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments