PanPablo
6 minut

Jak czyścić klapki Birkenstock?

Dowiedz się, jak czyścić klapki Birkenstock – odśwież z nami swoje ukochane buty, by były gotowe na lato.

5/5 - (2 votes)

Jak czyścić? Birkenstock – klapki, sandały i buty

Pytanie – Jak wyczyścić klapki birkenstock? – znajdujemy w swoich wiadomościach nawet kilka razy w tygodniu! Nic dziwnego, to wasze ulubione klapki i sandały na lato. Najważniejsza zasada dla posiadaczy klapków Birkenstock: pranie w pralce jest zakazane! Przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym wyjaśniamy jak czyścić klapki Birkenstock, by zniwelować odbitą na podeszwie stopę, a paskom przywrócić świetność. 

Co będzie potrzebne, by wyczyścić klapki Birkenstock? 

 • Gumka do zamszu
 • Szczotka z twardym włosiem
 • Szczotka z miękkim włosiem
 • Szampon do butów np. Crep
 • Bawełniana ścierka
 • Produkty do renowacji koloru (według potrzeby)
 • Natłuszczacz do skóry

Klapki Birkenstock – czyszczenie krok po kroku 

Przed przejściem do czyszczenia właściwego, najpierw należy odpowiednio przygotować buty. Koneiczne jest pozbycie się większych zabrudzeń np. błota i piasku, by w kontakcie z wodą nie zaszkodzić butom jeszcze bardziej. Uważajmy na kontakt zamszu z wodą. Ta go utwardza i sprawia, że staje się po prostu nieładny. Przed czyszczeniem zapoznajmy się z instrukcjami zamieszczonymi na produktach, które chcemy użyć. Ważne są np. odległości spryskiwania lub ilość wody, z jaką rozcieńczymy szampon. 

Czyszczenie podeszwy: 

 • Potrzebna będzie mokra szmatka z szamponem i opcjonalnie szczotka z twardym włosiem. Najpierw namocz szmatkę w mieszance płynu z wodą, odciśnij nadmiar wody, by nie przemoczyć buta i powycieraj podeszwę z piachu i kurzu. Po uzyskaniu piany, możesz od razu wytrzeć podeszwę do sucha lub przejść do dogłębnego czyszczenia szczotką, jeśli buty tego wymagają. Wówczas pozostaw pianę i użyj ją do czyszczenia szczotką. Po zakończeniu, wytrzyj i pozostaw do wysuszenia z dala od słońca i źródeł ciepła. 

Czyszczenie zamszowej wkładki: 

 • Czyszczenie na sucho – potrzebna będzie tu gumka do zamszu. Używamy ją na sucho i przecieramy zabrudzone miejsca. Gumka do zamszu usuwa zabrudzenia, niweluje płytkie ubytki i zmniejsza błyszczenie. Następnie szczoteczką usuwamy resztki gumy z wkładki.
 • Czyszczenie na mokro – to kolejny etap czyszczenia wkładki Birkenstock. Wykorzystaj w tym celu szampon do zamszu i rozprowadź go na wkładce, razem z niewielką ilością wody, przy użyciu małej szczotki z miękkim włosiem. Może przydać się tu stara szczoteczka do zębów. Pocieraj delikatnie szczoteczką w zabrudzonych miejscach do uzyskania piany. Aby usunąć pianę, użyj w tym celu ściereczkę i dokładnie powycieraj pozostałości szamponu. 

Czyszczenie pasków: 

Pierwszym krokiem przed czyszczeniem klapków Birkenstock, będzie ich odpięcie, by dotrzeć do każdego fragmentu buta. Dlatego najlepiej na przygotowanym wcześniej stanowisku, ułóż na płasko swoje klapki Birkenstock. 

 • Zamszowe klapki Birkenstock: Zabrudzenia czyścimy gumką, później usuwamy pozostałości szczoteczką do zamszu. Na koniec można użyć szampon do zamszu, a po wyschnięciu produkty do renowacji koloru skór zamszowych. Z naszego doświadczenia wynika, że gumka do zamszu daje naprawdę dobry efekt!
 • Skórzane klapki Birkenstock: Tutaj przyda się szampon do butów, np. Crep. Paski myjemy wilgotną szmatką. Szczotka mogłaby je porysować. Nie moczymy buta w całości. 
 • Nubukowe klapki Birkenstock: Tutaj podobnie, jak w przypadku zamszu. Możemy wykorzystać szampon Crep
 • Wegańskie klapki Birkenstock (Birkoflor): Również korzystamy z szamponu i szmatki. Podobnie, jeśli chodzi o wnętrze pasków. Możemy użyć tu miękką szczoteczkę i czyścić w jednym kierunku, by nie pozaciągać materiału. 
 • Wegańskie klapki Birkenstock (pianka EVA): Tutaj czyszczenie jest najprostsze. Wystarczy szampon i szczotka z miękkim włosiem. 

Birkenstock czyszczenie i …suszenie

Suszenie to punkt równie ważny, co czyszczenie. Klapki Birkenstock należy pozostawić po czyszczeniu w temperaturze pokojowej. Nie chowamy ich od razu do pudełka czy do szafki z butami. Unikajmy także miejsc nasłonecznionych, jak parapet. Nie wystawiamy ich także na zewnątrz. Po 24 godzinach można sprawdzić, czy klapki Birkenstock są całkowicie suche i zapiąć ich klamry.

Klapki Birkenstock – impregnacja 

Wiesz już, jak wyczyścić klapki Birkenstock; po takim czyszczeniu przyda się impregnacja, by jak najdłużej zachowały swój obecny stan. Impregnacja przydaje się także zaraz po zakupie, bądź przed i po zakończeniu sezonu. Zapobiega ona wnikaniu brudu w głąb materiału, dzięki czemu później za każdym razem, łatwiej wyczyścić klapki Birkenstock. 

Tutaj przyda się po prostu gotowy preparat do impregnacji, np. ten od Crep lub Shoe Shame. Czystą cholewkę należy regularnie spryskiwać – z zachowaniem uwag producenta preparatu. Podczas spryskiwania należy przykryć papierem wkładkę buta. 

Zabezpieczanie skórzanych klapków Birkenstock

Już wiecie, jak czyścić klapki Birkenstock, ale jak zachować skórzane buty w idealnym stanie? Tu przychodzi z pomocą regularne natłuszczanie. Już niewielka ilość wosku do skór zabezpiecza materiał przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak przetarcia i zarysowania, nadaje jej miękkości i poprawia wygląd. Natłuszczamy jedynie zewnętrzną stronę pasków. Dobrze jest także zabezpieczyć przy tym podeszwę, np. ręcznikiem papierowym. 

Klapki Birkenstock jak czyścić i co zrobić po czyszczeniu – ProTips

I jak prezentują się wasze Birkenstock? Czyszczenie i impregnacja to tak samo ważne punkty jak odpowiednie suszenie. Nie należy tu niczego sztucznie przyspieszać. Nie suszymy klapków i sandałów na słońcu, ani w bliskim kontakcie ze źródłem ciepła, np. nie stawiamy na i przy grzejniku. 

Przed czyszczeniem sprawdźmy, czy mamy odpowiednią do tego szczotkę. Najważniejsza jest twardość włosia. Do zamszu stosujemy te miękkie, do skór można wykorzystać te pośrednie. Jedynie podeszwy czyścimy szczotką z twardym włosiem. 

Przed czyszczeniem swoich klapków możemy zabezpieczyć także korek. Służą do tego specjalne preparaty, ale nie jest to punkt konieczny. Ważne, by go nie moczyć. 

Generalnie przy zamszu – szczotka, szczotka i jeszcze raz szczotka! Widzimy, że działa cuda! 

PS odbita stopa zawsze będzie się pojawiać, nie ma na to rady. Mniej odbija się wyłącznie na klapkach Birkenstock ze skórzaną wyściółką lub tych z ciemną wkładką z mikrofibry. 

Usługa czyszczenia w PanPablo

Jeśli nie macie przestrzeni lub czasu na czyszczenie klapków Birkenstock – możemy zrobić to za Was! Właśnie rusza nasza nowa usługa – czyszczenie Birkenstock. Nasze babcie i dziadkowie pamiętają jeszcze czasy, kiedy buty przechodziły z pokolenia na pokolenie i poddawało się je naprawom aż do momentu, gdy dosłownie się rozpadały. Nie do pomyślenia było wyrzucenie dobrej pary pantofli czy sandałów tylko dlatego, że mają rysy, pękniętą podeszwę lub po prostu nie chce nam się ich czyścić. Niestety obecnie się to zdarza. Pora wrócić do zwyczaju dbania o obuwie – a tym samym dbania o naszą planetę. Od teraz możesz oddać czyszczenie klapków Birkenstock w nasze ręce.

Postaw z nami na obieg zamknięty – zamiast kupować nowy model, możesz wyczyścić u nas swoje Birkenstocki!
Od teraz razem z PanPablo możesz zaangażować się w gospodarkę cyrkularną i wydłużyć życie swoich klapków lub sandałów. To krok w stronę ekologii, który zaoszczędzi Ziemi odpadów, a Tobie wydatków na nowe buty. Wyczyścimy wszystkie buty Birkenstock, niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane i gdzie zostały kupione.

Ciekawi Was, co zrobimy z Waszymi Birkenstockami? Wyczyścimy je na zewnątrz i wewnątrz, oczyścimy cholewkę i zapewnimy jej pielęgnację. Oznacza to, że klapki odzyskają swój kolor i pozbędziemy się z nich drobnych rys. Nałożymy także warstwę ochronną na korek. Jeśli buty będą tego wymagały, możemy wykonać także drobne naprawy renowacyjne, jak podklejenie podeszew.

Kliknij i sprawdź naszą usługę czyszczenia Birkenstock

Zdjęcia: Kaja Lucerska

Przeczytaj także

Oceń artykuł:
5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments