PanPablo

Jak czyścić buty Veja?

Dowiedz się, jak czyścić buty Veja – odśwież z nami swoje ukochane białe sneakersy, by przygotować je do sezonu i przedłużyć życie produktu, który posłuży jeszcze przez lata.

Oceń artykuł:

Jak czyścić buty Veja niezależnie od modelu?

Coraz częściej pytacie nas –  jak wyczyścić Veja? Jako, że super odebraliście nasze wskazówki z wpisu – jak czyścić klapki Birkenstock? – postanowiliśmy pójść za ciosem i podzielić się naszym doświadczeniem z czyszczenia sneakersów Veja. Jako, że zbliża się czas, gdy sami w teamie PanPablo coraz częściej wskakujemy w te buty i doskonale wiemy, co w ich odświeżeniu sprawdza się najlepiej. 

Po co w ogóle czyścić buty?

Często spotykamy się z opinią, że buty wiele mówią o człowieku, szczególnie aspekt czystości butów. Nas jednak bardziej interesuje zrównoważony rozwój i właśnie dlatego staramy się wydłużać życie każdego produktu i dawać ten przykład innym. Nierzadko czyszczenie jest na tyle skuteczne, jak przekonaliście się w wypadku klapków Birkenstock, że buty zyskują naprawdę nowe życie i zbędny jest zakup kolejnej pary. Szacunek do produktów, np. butów – pozwala na zaoszczędzenie planecie kolejnej pary butów do rozłożenia. Wyczyszczone buty mogą także pójść w świat. Być może nam się już znudziły czy nie przydadzą, ale te w świetnym stanie, na pewno znajdą szybko nowego właściciela. To co, czyścimy? 

Pranie butów Veja w pralce – nie róbcie tego

Najważniejsze, jeśli chodzi o czyszczenie butów Veja – pranie w pralce jest zabronione! W ten sposób nie tylko nie przywrócimy świetności swoim butom, ale możemy nawet zepsuć pralkę. Jedynym elementem butów Veja, który możemy wyprać w pralce są sznurówki. Wiele modeli Veja ma zamszowe elementy, które pod wpływem długiego namaczania w wodzie mogą nieodwracalnie ulec zniszczeniu. Część modeli ma naturalnie barwione “V” i zapiętki w intensywnych kolorach, co mogłoby zafarbować skórę lub CWL wokół. 

Skóra mogłaby ulec zadrapaniom, a materiał wegański nasiąknięciu wodą. CWL powstaje z bawełny oraz odpadów kukurydzianych z przemysłu spożywczego i PU – materiały te nie nadają się do prania w pralce. Buty Veja mają także niezbędne usztywnienia, które mogłyby się w pralce połamać. To jak, przekonani, że nie warto wrzucać Veja do pralki? 

Co będzie potrzebne, by wyczyścić buty Veja? 

  • Gumka do zamszu np. Saphir
  • Szczotka z twardym włosiem
  • Szczotka z miękkim włosiem
  • Szampon do butów np. Crep
  • Bawełniana ścierka
  • Natłuszczacz do skóry
  • Produkt do impregnacji np. Crep Protect

Jak wyczyścić Veja – krok po kroku

Usuwanie zabrudzeń na sucho

Zanim przejdziemy do czyszczenia butów Veja, ważne jest ich odpowiednie przygotowanie. Przed namoczeniem sneakersów, istotne jest pozbycie się większych zabrudzeń np. błota, także z podeszwy. Robimy to na sucho. W połączeniu z wodą, mogłoby stworzyć się błoto, które miałoby możliwość zafarbowania szwów, więc to naprawdę mały, ale istotny krok. Piasek i kurz z cholewki możemy wyczyścić szczotką z miękkim włosiem, a podeszwę potraktować twardszą szczotką. W całym procesie czyszczenia warto pamiętać, by uważać na kontakt zamszu z wodą – ta go utwardza i sprawia, że staje się po prostu nieładny. Zanim przejdziemy do stosowania środków czyszczących, zapoznajmy się z instrukcjami użycia na ich opakowaniu. Istotne są proporcje środków, odległości i materiał spryskiwanego buta. 

Wyciągnięcie sznurówek i wkładki

Czyszczenie butów Veja rozpoczynamy od wyjęcia wkładki i sznurówek. Mamy wówczas większy dostęp do każdej części buta. Sznurówki są jedynym elementem buta, który możesz wyprać w pralce. Jeśli jednak nie chcesz czekać, aż uzbiera się więcej białego prania, śmiało możesz wyprać je ręcznie w miseczce z szamponem np. Crep. Po namoczeniu kurz powinien samodzielnie oddzielić się od sznurówek. Jeśli jednak wszedł głębiej, możesz użyć szczotki z miękkim włosiem, by nie pozaciągać sznurówek. Jeśli sznurówki są poszarzałe, możesz po wstępnym praniu wypłukać je w roztworze wody z sodą. To naturalny wybielacz, ale uważajmy z ilością. Na małą miseczkę wody, wystarczy jedna łyżeczka sody. 

Wkładki w butach Veja są wyjmowane, dlatego wyczyścimy je w prosty sposób. Wyciągamy wkładki. Spód wkładki jest z pianki, dlatego w prosty sposób wyczyścimy go mokrą szmatką z szamponem. Wierzchnia strona wkładki często wymaga większej interwencji. Nalej szampon Crep na mokrą szczotkę z miękkim włosiem i szoruj w jednym kierunku aż do uzyskania piany (wówczas nie pozaciągamy wkładki). Należy powtarzać do satysfakcjonującego efektu, wytrzeć bawełnianą szmatką, odsączyć nadmiar wilgoci i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli nie macie w domu specjalnego szamponu, znajdziecie go u nas na stronie lub możecie zastąpić go szarym mydłem, mydełkiem galasowym czy płynem do naczyń. 

Pro tip – aby uniknąć tworzenia się nieprzyjemnych zapachów wewnątrz buta, podczas czyszczenia wkładki możemy na koniec spryskać ją sprayem antybakteryjnym np. Haan

Przy czyszczeniu butów Veja warto zacząć od tych elementów, ponieważ, gdy zajmiemy się cholewką, te elementy będą mogły już schnąć. 

Czyszczenie podeszwy 

Jak czyścić buty Veja jeszcze skuteczniej? Odpowiedź jest prosta, wystarczy włożyć do butów prawidła. Te wyprostują zagięcia na cholewce, do których łatwiej dotrzemy. Gdy włożymy prawidła, prościej będzie się także czyścić podeszwę, ponieważ nie będzie się ona wyginać. Możemy rozpocząć od powyciągania kamyków i odkurzenia szczotką na sucho. Kolejno robimy roztwór wodny z szamponem i myjemy nim podeszwę na mokro, najlepiej przy użyciu szczotki z twardym włosiem. Warto używać minimalnie mało wody, by nie zamoczyć cholewki, szczególnie zamszu. 

Czyszczenie cholewki

Jeśli masz skórzane Veja, pójdzie z górki. Nakładamy Crep na szczotkę z miękkim włosiem i delikatnie czyścimy. Nie nachodzimy na kolorowe elementy jak zapiętki czy V. Zamiast szamponu można użyć także piankę Tarrago. Kolejno przemywamy wilgotną bawełnianą szmatką. W ten sam sposób pierzemy ręcznie całego buta, w tym język i wnętrze sneakersa. Jeżeli V i zapiętek wykonane są z innego materiału niż zamsz, możesz także przetrzeć je na mokro, jednak nie pocierając jednocześnie materiału wokół. Nubukowe i wegańskie buty Veja czyścimy podobnie jak te skórzane. A te z siateczki i zamszu… Wyjaśniamy niżej.

A co z elementami z zamszu?

Zamszowe elementy butów czyścimy wyłącznie na sucho przy pomocy gumki do zamszu. Najlepiej robić to dopiero, gdy cholewka wyschnie, ponieważ okruszki z ciemniejszych elementów zamszowych mogłyby pofarbować skórę, gdyby ta była jeszcze wilgotna. Jeśli mamy model, który składa się z większej ilości paneli zamszowych, jak np. pastelowe Veja V-10 Suede Multico Sable/Parme czy model Rio Branco – możemy użyć szczotkę do zamszu. Podczas czyszczenia szczotką lub gumką, warto zasłonić wówczas panele wykonane z siateczki (np. bawełnianą szmatką), by nie dostały się tam drobiny kolorowego zamszu. 

Siateczkę, jaka występuje w części modeli możemy umyć delikatnie Crepem lub pianką Tarrago. Ważne, by robić to miękkim i precyzyjnym narzędziem, np. szczoteczką do zębów z miękkim włosiem. Nie pocierajmy przy tym jednocześnie kolorowych wstawek, ponieważ kolory mogą się przeniknąć. 

Czyszczenie Veja z zamszu

Czyścimy je podobnie jak zamszowe Birkenstocki. W  ich wypadku często wystarczy czyszczenie na sucho – gumką i szczotką. Jest to opcja bezpieczniejsza, mamy wówczas pewność, że nie puści kolor i kolory nie będą się przenikać. 

Suszenie butów Veja

Czyszczenie butów Veja nie obyłoby się bez odpowiedniego, naturalnego suszenia. Wkładkę i sznurówki możemy suszyć na słońcu, ale samego sneakersa postawmy raczej z dala od słońca czy grzejnika. Nie stosujmy także suszarek mechanicznych ani tych do włosów. Najlepiej pozostawić je na 24 godziny w temperaturze pokojowej. Do środka, w celu odprowadzenia wilgoci, można ewentualnie włożyć suche bawełniane szmatki lub ręcznik papierowy. Kolorowe gazety mogłyby odbić się na cholewce. 

Impregnacja 

Po tym jak but już wyschnie, wkładamy do niego sznurówki i wkładkę. Warto zaimpregnować buty Veja przed kolejnym sezonem, ponieważ to zabezpieczy je przed kurzeniem się, przyklejaniem się i wchłanianiem brudu, a także zabezpieczy szwy przed wchłanianiem wilgoci, o co nie jest trudno na zewnątrz. Dzięki impregnacji, łatwiej będzie dbać o buty na bieżąco. Do impregnacji przyda się gotowy preparat np. ten od Crep lub Shoe Shame. Czystą cholewkę należy regularnie spryskiwać – z zachowaniem uwag producenta preparatu. W tym celu przydadzą się także chusteczki Crep, którymi wytrzemy buty np. po niespodziewanym deszczu. Na koniec warto użyć także dezodorant do obuwia, który zapobiega tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów. 

A jeśli nie masz jeszcze butów Veja, ale się nad nimi zastanawiasz, kliknij tutaj.

Przeczytaj także

Oceń artykuł:
Oceń artykuł:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments