PanPablo

Dlaczego potrzebujesz tylko jednej kurtki? Patagonia Torrentshell 3L

Wybierając się na wycieczkę górską czy długi leśny spacer ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Pewność, że nawet w razie nagłej zmiany pogody nic złego się nie stanie, bo przecież kurtka, którą masz załatwi wszystkie problemy.

Oceń artykuł:

Podczas każdej przygody to wierzchnia warstwa ubrania jest najważniejsza. Ona przyjmuje na siebie wiatr, deszcz i wszystko co nieprzyjemne. Zarówno podczas kilkugodzinnej wędrówki w Bieszczadach, wieczornym spacerze po plaży czy codziennej drodze do pracy. Oczywiście na każdą z tych okazji możesz mieć osobną kurtkę, ale czy rzeczywiście jest taka potrzeba?

Wielofunkcyjna kurtka Patagonia Torrentshell – wielofunkcyjna czyli jaka?

Najprościej mówiąc taka, która sprawdzi się w bardzo różnych warunkach. Zapewni komfort i wygodę, będąc jednocześnie bardzo trwała.

W kurtce wielofunkcyjnej najważniejsza jest membrana, która odprowadza wilgoć, jest wiatro- i wodoszczelna. Z jednej strony chroni Cię przed deszczem i przeszywającym, zimnym wiatrem, a z drugiej odprowadza wilgoć i nie pozwala Ci się spocić.

Membrana odprowadza wodę na zewnątrz, bo ma „pory”, które są mniejsze niż krople wody, ale większe niż cząsteczki pary wodnej. Ta konstrukcja umożliwia przenikanie pary wodnej na zewnątrz, czyli oddychalność.

Teraz pomyślcie co dzieje się, gdy ciało poci się pod kolejnymi warstwami ubrania. Jeśli kurtka jest wodoodporna, ale nie ma membrany, to blokuje „oddychanie” ciała, a wilgoć wsiąka w ubranie. Doświadczyłem kiedyś tego na szlaku i nie chciałbym tego powtarzać, Ty pewnie też.

Membrana H2No®.

Jedną z najbardziej popularnych i stosowanych na rynku membran jest Gore Tex, jednak dziś równie skutecznych membran jest bardzo wiele. Ta zastosowana w kurtce Patagonia Torrentshell 3L to membrana H2No®.

Jakie są jej cechy?

Parametr wodoszczelności membrany H2No®, to 20.000 mm słupa wody, co czyni kurtkę praktycznie nieprzemakalną. Dodatkowo materiał zewnętrzny pokryty jest innowacyjną warstwą DWR (Durable Water Repelent), która zabezpiecza tkaninę przed wchłanianiem wody, i tym samym poprawia właściwości termoregulacyjne.

Kurtka Patagonia Torrentshell 3L jak sama nazwa wskazuje składa się z trzech warstw, które są ze sobą zlaminowane.

Od strony wewnętrznej znajduje się podszewka, która zabezpiecza membranę przed uszkodzeniem oraz pochłania wilgoć. Kolejna częścią laminatu jest membrana H2No®, której głównym zadaniem jest zatrzymanie wody z zewnątrz oraz przepuszczanie pary wodnej na zewnątrz. Ostatnia warstwą jest materiał zewnętrzny, który stanowi główną część kurtki nadając jej ostateczny wygląd. Oto jak marka testuje swoje produkty:

Dzięki zastosowaniu technologii 3L produkt jest niezwykle wytrzymały oraz odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. To wszystko pozwala na komfortowe, wieloletnie użytkowanie.

Pamiętajmy jednak zawsze, że kurtki i odzież funkcjonalna mają zabezpieczyć możliwie najlepiej do momentu, gdy będziemy mogli schronić się przed tą ekstremalnie złą pogodą.

Jednak czy membrana to wszystko?

Aby kurtkę nazywać wielozadaniową dobrze wspomnieć jeszcze o kilku elementach.

Przykładem ważnego i wyjątkowo dopracowanego elementu kurtki Patagonia Torrentshell 3L jest kaptur. Ten zaprojektowany przez Patagonię jest chyba idealny. Nie ogranicza widzenia. Nie przesuwa się. Dzięki daszkowi opady mniej dają się we znaki. Ma regulację w dwóch miejscach – z przodu i z tyłu. Można go naprawdę fajnie dopasować do swojej głowy i swoich preferencji.

Ściągacze znajdziesz też na dole kurtki, co ochroni Twoje plecy przed nieprzyjemnymi podmuchami.

Torrentshell 3L można zabrać wszędzie, a właściwie to zawsze mieć przy sobie. Jest bardzo lekka (tylko 394 g), a po zwinięciu we własną wewnętrzną kieszeń robi się z niej mały pakunek, który wrzucisz do plecaka nawet na wszelki wypadek.

Kurtka Torrentshell w naszej szerokości geograficznej sprawdzi się praktycznie przez większość roku. W zimne dni warto zadbać o to, by pod nią mieć coś cieplejszego, np. kurtka męska Patagonia Down Sweater Black albo damska Patagonia Women’s Nano Puff Black.

Decydująca o skuteczności jest jakość wykonania i dopracowania takich detali jak szwy czy zamki. W tym przypadku obydwa elementy w kurtce Torrentshell są wodoszczelne.

Warta podkreślenia jest jakość wykonania tak istotnych elementów jak omówiony już dokładnie materiał oraz szwy – wszystkie szwy i zamki w kurtce są wodoszczelne. Kurtka jest ponadczasowa nie tylko z uwagi na swój prosty krój, ale i jakość wszystkich elementów. Nie zużywa się w jeden czy dwa sezony bardzo intensywnego użytkowania. 

Po trzecie to fakt, że produkty marki Patagonia powstają na bazie doświadczeń wielu osób – praktyków przemierzających wiele kilometrów często w ekstremalnych warunkach. Oni wiedzą co kurtka powinna mieć i gdzie, a co jest zupełnie zbędne. Przykładem takiego przemyślanego elementu niech będzie, znienawidzony przeze mnie przez wiele lat, kaptur. W wielu innych kurtkach może i spełnia swoje ochronne funkcje, ale mi sprawiały większy dyskomfort niż ochronę. Ten zaprojektowany przez Patagonię jest chyba idealny. Nie ogranicza widzenia, nie przesuwa się. Dzięki daszkowi opady mniej dają się we znaki. Ma regulację w dwóch miejscach – z przodu i z tyłu. Można go naprawdę fajnie dopasować do swojej głowy i swoich preferencji.

Kurtka jest ponadczasowa nie tylko z uwagi na swój prosty krój, ale i jakość wszystkich elementów. Nie zużywa się w jeden czy dwa sezony bardzo intensywnego użytkowania. 

Finalnie istotny aspekt – zrównoważony rozwój i ekologia. Materiał, z którego została wykonana to ECONYL® – Nylon Ripstop w 100% wykonany z materiałów z recyklingu. Posiada certyfikaty Bluesign® oraz FairTrade. W połączeniu z bardzo wysoką trwałością kurtki i jej wielofunkcyjnością to argument, który przemawia do wyobraźni i rozsądku. Przynajmniej mojego, a czy dla Ciebie jest to równie istotne?

PS

Jeśli zamierzasz zabierać ze sobą kurtkę w naprawdę ekstremalne warunki możesz rozważyć wybór kurtki Patagonia Rainshadow, która jest jeszcze lżejsza niż Patagonia Torrentshell, a jej szwy i zamki są dodatkowo laminowane dzięki czemu żadna kropla się przez nie przedrze. Dzięki wodoodpornym zamkom całość wygląda jeszcze bardziej minimalistycznie i nowocześnie.

Kurtka Damska Patagonia W’s Rainshadow Black

Bluesign® – certyfikat przyznawany producentom, a także produktom spełniającym surowe kryteria ekologiczne. Dlaczego posiadanie go jest tak cenne? Bo to certyfikat obarczony największymi wymaganiami bez wyjątków. Bo przyznawany jest tylko wtedy gdy materiały użyte do produkcji można uznać za stuprocentowo czyste i niezanieczyszczone.

Certyfikat Fairtrade – ten już jest szeroko znany. Jeśli jednak nigdy nie zgłębiałeś/zgłębiałaś tego tematu to przyznawanie go ma na celu poprawę sytuacji drobnych rolników, poprzez uczciwe relacje w handlu. Daje pewność, że żadna z osób pracujących przy produkcji nie została ekonomicznie pokrzywdzona. 

Przeczytaj także

Oceń artykuł:
Oceń artykuł:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments